3,3°C
Header Resmi
HABERLER
9 MAHALLEYİ KAPSAYAN TAŞKIN SU KANALLARINDA GENEL TEMİZLİK
11 Eylül 2017

9 MAHALLEYİ KAPSAYAN

TAŞKIN SU KANALLARINDA

GENEL TEMİZLİK

 

…Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç“Melikgazi Belediyesi olarak KazımKarabekir, Esenyurt, Çaybağları, Kıranardı, Hisarcık, Gültepe, Yıldırım Beyazıt, Germir gibi Erciyes Dağı taşkın sulama doğal kanallarına yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde aşırı yağışlara hazırız. Bu bölgelerde taşkın su kanalları ile oluşacak su taşkınları ile çevre ve doğa zarar görmeyecek”

 

 

Taşkın su kanalları yağışlara hazır

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak son 3 yıldır Kazım Karabekir Mahallesinden başlayan Erciyes Taşkın su kanal çalışması ile yağışlı günlerin artık kabus olmaktan çıkarıldığını bildirdi.

 

Doğal su yolu ile Kızılırmak Nehrine taşındığını

Üstü kapatılması ve yapı yapılmasının kesinlikle yasak olduğunu ve Erciyes Dağından akan suların yüzyıllardır oluşturduğunu doğal su yolu ile Kızılırmak Nehrine taşındığını hatırlatan Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, kanalların düzensiz torak zeminli olduğunu, adeta çöplük yuvası olduğunu, yaya geçişlerin olmadığını ayrıca çocukların tehlikeli oyun alanlarına dönüştüğünü bu neden ile beton kanallar inşa ettiklerini belirtti.

Kanallar düzenli olarak temizleniyor

Öncelikle kanalların temizliğinin yapıldığını ve zemin ile yan kenarları beton olan kanal inşa ettiklerini ifade eden Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi.

 

“Melikgazi Belediyesince Erciyes Dağından akan yağmur ve kar suları artık kâbus olmaktan çıkmıştır. Çünkü Bu suların doğal su kanalları ile Kızılırmak nehrine ulaştıran toprak zeminli kanallar da belediyemizce çalışma yapılmıştır. Öncelikle kanallar temizlenmiştir. Zemin beton hale getirilerek su birikintileri önlenmiştir. Ayrıca zeminde eğim verilerek su akışkanlığı sağlanmıştır. Yan duvarları perde beton yapılarak oluşturulan kanallarda yayalara özel köprüler yapılmıştır. Çevresi ve doğa ile bütünleşen bu kanallar çevresinde oturma bankları, yürüyüş ve koşu yolları oluşturulmuştur. Bir çalışma ile hem doğa, hem çevre, sel baskınları korunmuş hem de spor ve oturma alanları oluşturulmuştur ”

 

Bu haber 268 kez okundu.
Son Eklenen Haberler
Hızlı Menü
Foto Galeri
Video Galeri
Tanıtım Filmi
Kayseri Melikgazi Belediyesi
Fax: 0352 252 19 99
Seyitgazi Mah.Nuhnaci Yazgan Cad. Melikgazi
melikgazi@melikgazi.bel.tr