3,3°C
Header Resmi
HABERLER
Çevresini, Doğasını Koruyan ve Sahip Çıkan Bir Belediye
30 Haziran 2017

GERMİR-TAVLUSUN İLE DEREVENK VADİSİ

DOĞAL SİT ALANI

MELİKGAZİ KORUMASINDA

 

Doğal alan belediye korumasında

Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç, Germir-Tavlusun ile Derevenk Vadisi arasında kalan alanı DOĞAL SİT ALANI olarak koruma alanı altına aldıklarını bildirdi.

Melikgazi Belediyesi olarak tarihi mekanların bulunduğu alanları TARİHİ SİT ALANI, mimari ve şehircilik yapılaşması bulunan alanları Arkolojik alan ilan ettiklerini hatırlatan Dr.Memduh Büyükkılıç, doğal ve toprak yapısı, kendine özgün bitki ve canlı hayvan çeşidi barındıran GERMİR-TAVLUSUN VE DEREVENK VADİSİ arasında bulunan alanı da DOĞAL SİT ALANI olarak gördüklerini ve alanları büyük ölçekli DOĞAL PARKLAR oluşturacaklarını belirtti.

 

Kayseri doğal varlıkları içerisinde yer alan ve Kayseri tarihinde önemli yeri olan Germir, Tavlusun, Derevenk vadisi arasını ve çevresindeki doğal yapı, yöreye özel bitkiler ile Anadolu Floryası için önemli olduğu ifade eden Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları kaydetti:

 

Doğal, çevresel, bitki örtüsünü,

canlı varlıkları ile ayrıcalıklı bir alan

"Melikgazi Belediyesi olarak ilçe sınırları içersinde yer alan çevre ve doğal yapılara önem veriyoruz. Erciyes Dağı ilimiz için çok önemli ve bu doğal alan dünya turizmin hizmetindedir. Yine İlçe sınırları içersinde yer alan ve vadileri, koramazları, doğal bitki örtüsü, arazi yapısı ile saklı bir doğal yer olan Germi ve Tavlusun ve bölgesi belediyemizin öncülüğünde Doğal Sit alanı ilan edilmiştir. Bu doğal yöreler çevresi için son derece önemlidir. Bu alanlar doğal sit alanı olarak korunmalı ve yapı inşaatına izin verilmemelidir. Çünkü bu alanlar çevresi ve doğal yapısı ile bir bütün olup gelecek kuşaklara bir doğal alan olarak miras bırakılmalıdır. Anadolu’nun doğal, çevresel, bitki örtüsünü, canlı varlıklarını ve neslini korumak zorunludur. Germir ve Tavlusun bu niteliklerin hepsini taşımaktadır. Belediye olarak Melikgazi ilçesinde yer alan bu alanları DOĞAL SİT olarak koruma altına alınmıştır” 

 

Bu haber 900 kez okundu.
Son Eklenen Haberler
Hızlı Menü
Foto Galeri
Video Galeri
Tanıtım Filmi
Kayseri Melikgazi Belediyesi
Fax: 0352 252 19 99
Seyitgazi Mah.Nuhnaci Yazgan Cad. Melikgazi
melikgazi@melikgazi.bel.tr