3,3°C
Header Resmi
HABERLER
Yeşilay Haftasında Çocuk Meclisi Üyelerinden Anlamlı Çağrı
4 Mart 2018

ÇOCUK MECLİSİNDEN ANLAMLI ÇAĞRI

SİGARASIZ BİR TOPLUM İÇİN EL ELE…

 

1-7 Mart, Yeşilay Haftası

1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Yeşilay Haftasında, Melikgazi Belediyesi Belsin Sosyal ve Spor Tesisleri seminer Salonunda Üyelerine ve mahalle halkının iştirak ettiği ve “sigarasız bir toplum için el ele”  konulu sağlık söyleşisi gerçekleştirdi. 

 

Sigarayı sevme, içme, esiri olma

         Kurulduğu günden itibaren çocukları bilgilendirici, birçok etkinliğe imza atan Melikgazi Belediyesi Çocuk Meclis Üyeleri, Yeşilay Haftası münasebeti ile düzenlenen sağlık semineri ile sigaranın zararları, alışkanlığın sona erdirilmesi ve özenti ile başlayan içme yaşının küçüklüğüne dikkat çekerek şunları söylediler:

 

“2009 yılı Temmuz ayından itibaren kapalı yerlerde sigara içilmemesi hükmü çok güzel bir uygulama. Bu sigara içmeme yönünde ilk yasal mevzuattır. Ancak yetersizdir. Çünkü toplu kamu alanları yasak ancak çocuklu evlerde serbest yani bir anne veya baba evlerde rahatça içebiliyor. Bu yasanın alt zemini eğitimden geçer yani eğitim ile bireyleri sigaranın zararları konusunda bilinçlendirilmez ise tiryaki bir yerde mutlaka içecektir. Küçük yaşta çocuklara sigara satılmamaktadır. Sigaranın zararları her ortamda sürekli olarak anlatılmalı, resim ve panolar ile 24 saat bireylere hatırlatılmalıdır”

 

Tütün ve tütün mamullerinin  tamamı özendiricilikten uzak tutulmalı.

         Tütün ve tütün mamulü tüm ürünlerin reklamlarının yasaklanması gerektiğini, bu yasaklamanın ilk şartının tabela ve reklam panolarından başlanması gerektiğini belirten Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi Çocuk Meclisi’nin bu duyarlı davranışları ve etkinliklerinden dolayı kendilerini kutladığını söyledi.

Şenay kİRAZ, seminer verdi.

         Çocuk Meclisi Üyelerine        Türkiye Bağımlılıklarla Mücadele İl Koordinatörü Şenay Kiraz, tarafından sigara zararları, içerisinde yer alan maddeler, toplum duyarlılığı ve eğitim ile başlayan süreç gibi konularında Çocuk Meclisi Üyelerine seminer verdi.

Bu haber 211 kez okundu.
Son Eklenen Haberler
Hızlı Menü
Foto Galeri
Video Galeri
Tanıtım Filmi
Kayseri Melikgazi Belediyesi
Fax: 0352 252 19 99
Seyitgazi Mah.Nuhnaci Yazgan Cad. Melikgazi
melikgazi@melikgazi.bel.tr